Sınav Taktikleri !!!
02.05.2017

SINAV TAKTİKLERİ

Sınav stratejinizi belirleyin:

·         Sınava en başarılı olduğunuz alanın testi ile başlayın. Hangi alanda iddialı iseniz, sınava o testi çözerek başlamanız; moral, motivasyon ve zaman yönetimi açısından faydalı olacaktır.

·         Hedefiniz olan Puan Türünde, daha fazla ağırlığı olan, dolayısıyla daha fazla puan getirecek testleri, test çözme sıralamanızda öne almanız yararlı olacaktır.

·         Son günlerde sınav saatinde deneme yapmayı ihmal etmeyin.

·         Sınavda yeni bir taktik denemeyin! Sınava soruları hangi sıra ile çözeceğinizi bilerek girin. Sınav stratejinizi, hangi sıra ile soruları çözeceğinizi sınavdan çok önce belirlemiş olun. Sınav stratejinizi daha önceki deneme sınavlarınızda birçok kez denemiş olun.

Testlerin Puan Türlerindeki ağırlıklarını bilin:

·         KPSS'de her bir testin puan getirisi, testin Puan Türlerindeki ağırlığına göre farklıdır.

·         Örneğin Genel Kültür Testi:

P3 puan türünde %50 etkili iken;

P10 puan türünde %30;

P121 puan türünde %15;

P48 puan türünde %10 oranında etkilidir.

Hiç bir dersi tamamen gözden çıkartmayın:

·         KPSS'de her test için soruların zorluk dereceleri şöyledir:

% 10 çok kolay sorular.

% 20 orta derecede kolaylığa sahip sorular.

% 40 herkesin çözebileceği normal zorluktaki sorular.

% 20 orta derecede zorluktaki sorular.

% 10 oldukça seçici sorulardan oluşmaktadır.

·         Buna göre soruların yüzde 70’i temel bilgileri olan tüm adaylar tarafından çözülebilecek türde sorulardır. Bu nedenle bir konuyu tümüyle bilmediğiniz için o konu ile ilgili soruyu okumadan geçmeyin.

·         Soruların %10 u ise öğrencinin, dersi bilmese de akıl yürütme ya da genel kültür ile çözebileceği tipteki sorulardır. Bu soruları kaçırmamak için hiç bir teste önyargı ile yaklaşmayın.

Zor soru daha fazla puan getirmez:

·         Her bir test içindeki sorular, aynı puan değerindedir. Yani çok kolay bir matematik sorusu ile çok zor matematik sorusu aynı puan getirmektedir. Bu yüzden zor bir soruyu çözersem daha çok puan alırım şeklinde düşünmek yanlış olur.

·         Farklı testlerdeki soruların getirisi farklı olabilir. Örneğin öğretmenlik için: 1 ÖABT sorusu 1 Genel Kültür sorusundan daha çok puan getirir. Çünkü ÖABT testi P121 puan türünde %50, Genel Kültür testi ise %15 etkilidir. Ancak Genel Kültür testi içindeki her soru eşit önemdedir. Örneğin 1 Tarih sorusu ile 1 vatandaşlık sorusu aynı ağırlıktadır çünkü ortalamalar ders ders değil, test test hesaplanır.

·         Puan türüne katkısı aynı olan Genel Yetenek ve Genel Kültür testlerinin ortalamaları yakın olduğu için getirileri de birbirine oldukça yakındır. Yani 1 Matematik sorusu ile 1 Coğrafya sorusunun veya 1 Türkçe sorusu ile 1 Tarih sorusunun puanınıza yapacağı katkı hemen hemen aynıdır.

·         Neticede sizin amacınız: sorumlu olduğunuz testlerin Aritmetik Ortalamasından 1-2 standart sapma yüksek sayıda net yapmaya çalışmaktır. Bu da zor soruları doğru çözerek değil; çok sayıda soruyu doğru çözerek mümkündür.

Sorularla inatlaşmadan turlama tekniği uygulayın:

·         Bazı soruların çözümü birden fazla basamak içerebilir ya da bazen çözümü o an göremeyebiliriz.

·         Bu tür durumlarda Zaman kaybını önlemek için, Turlama tekniğiyle bizi durduran soruları ikinci tura bırakmamız gerekir.

·         Zaman kazanabilmek için aşırı seçici sorular üzerinde fazla zaman harcamadan diğer sorulara geçmek, daha çok net çıkartabilmek açısından önemli bir stratejidir.

“Uzun soru zordur” mantığından kurtulun:

·         Bazen uzun paragrafı olan sorular gelebilir. Bazen de sorunun açıklama kısmı uzun ve karmaşık gözükür. Sorunun uzunluğu öğrencilerin gözünü korkutmamalıdır. Çünkü çoğu zaman en yapılabilir nitelikteki sorular bu tür sorulardır.

Kendinize güvenin:

·         Bazen öğrenciler bilmediği bir konunun kavramlarını gördüğünde o soruyu hemen geçme eğilimindedir. Oysa soru karmaşık görünümlü kolay bir soru olabilir.

·         Cevabı hatırlayamadığınızda hemen telaşlanmayınız. Bir soruyu çözemediğinizde asla moral bozmayın. Önemli olan her soruyu çözmek değil, çok net yapmaktır. Türkiye birincilerinin bile birçok boşu ve yanlışı vardır.

·         Soruları bir çocuk coşkusu ile bulmaca çözer gibi, cevabı merak ederek, çözebileceğinize inanarak ve istekli bir şekilde okuyun!

Dikkatinizi koruyun:

·         Tüm sorularda soru kökünü çok dikkatli okuyunuz. "Altı çizili, veya, hiçbiri, yalnızca, ulaşılamaz, çıkarılamaz, değildir, öncelikle, vb gibi koyu tonda yazılmış kelimelere dikkat ediniz.

·         Paragraflı sorularda, paragrafı okumadan önce soru kökünü dikkatle okuyun. Paragraf sorularını kendi yargılarınıza göre değil soru köküne göre çözünüz. Yani Paragrafları bir eleştirmen gibi değil; anlamaya çalışan bir öğrenci gibi çözün.

·         Kendinize görsel uyarıcılar oluşturun; önemli yerlerin altını çizin, yuvarlak içine alın, sembol verin vb.

·         Sayısal sorularda mutlaka yazarak işlem yapınız. Matematik sorularını kalemle yazarak çözün.

Şıklara dikkat edin:

·         Yanıltıcı ve çeldirici seçeneklere dikkat ediniz. Aldanmamak için kesin emin olmadıkça bütün seçenekleri okumadan doğru cevabı işaretlemeyiniz.

·         ÖSYM adaylara vakit kaybettirmek için tüm şıkların incelenmesini gerektiren sorularda doğru cevabı "D" ya da "E" şıklarına yerleştirme eğilimindedir. Bu nedenle uzun ve şık incelemesi gerektiren sorularda şıkları okumaya tersten başlayın.

·         Doğru cevaba ulaşmak için yanlış seçenekleri eleyin ve birer işaret koyun.

·         Optik forma yapacağınız kodlamaları asla sınav sonuna bırakmayın.

Bedensel ihtiyaçlarınızı gözetin:

·         Yorulduğunuzda bir kaç kez burnunuzdan derin nefes alıp ağzınızdan yavaşça veriniz. Bir testi bitirdikten sonra çok küçük bir mola verebilirsiniz.

·         Beynin daha iyi çalışması için yanınızda şeker ve su bulundurun ancak ölçülü kullanın aksi halde tuvalet ihtiyacı ya da şeker düşmesi yaşayabilirsiniz.

·         Otururken kendinizi sıkmayın. Ne hep aynı pozisyonda oturun ne de sık sık hareket edin. Bedeninizi dinlemeyin, sadece sorulara, soruları çözmenin zevkine odaklanın.

·         Bir soruya bakarken kaygılı düşüncelere kilitlenmeyin. Bedeninizin rahatsızlıklarına fazlaca odaklanmayın. İnsan, ruhsal ve bedensel olarak 2 saat sıkıntı yaşamaya kolaylıkla dayanacak kadar güçlüdür.

·         İnsan vücudu; morali bozulduğunda, kaygılandığında, üzüldüğünde; aşağı bakma, bedensel olarak kendini kapatma eğilimindedir. Ruhsal değişimin bedenimizi değiştirdiği gibi, bizde bilinçli olarak bedenimizin duruşunu değiştirirsek, ruh halimizi de rahatlatabiliriz: Güçlük yaşayacak olursanız vücudunuzu esnetin, kafanızı yukarı kaldırın, bir süre yukarı bakın ve kendinize olumlu telkinlerde bulunun.

·         Sınav görevlileri kapıyı açık tutmak zorundadır ancak pencereleri açmalarını ya da kapatmalarını isteyebilirsiniz. Sınav ortamında dikkat dağıtıcı sesler olabilir. Peçete ile kulağınızı tıkayabilirsiniz. Aksiliklere hazır olun. "Neden böyle bir durum var?" diye düşünmeyin, çözüm mümkünse çözümü deneyin aksi halde durumu kabullenin ve devam edin.

·         Kıyafet seçiminde estetikten ziyade rahatlığa önem verin.

Cumartesi gece uyuyamama sorunu

·         Zamanında yatmaya çalışınız. Bunun için uyku düzeninizi önceden sınav saatine göre ayarlamanız önemlidir.

·         Sınavda yanınızda olması gereken belgeleri geceden hazırlayıp bir dosyaya yerleştiriniz. Tüm hazırlıklarınızı yatmadan önce bitirmiş olmanız halinde aklınızda bir şey kalmaz ve uyumanız kolaylaşır.

·         Akşam yemeğinin hafif olmasına dikkat ediniz. Ağır sporlardan uzak durunuz. Doğada gezebilir, iyi hissettiren arkadaşlarınızla etkinlikler yapabilirsiniz.

·         Ancak stresten ötürü uyku tutmayabilir. Bu durumda olan aday kendini uyumak için fazla zorlamamalıdır. Uyumalıyım düşüncesi iyice uykuyu kaçırabilir. Uykumu alamayacağım ve sınavda dikkatim kapalı olacak diye endişe etmeyin çünkü sınav heyecanının yaratacağı adrenalin uykunuzu getirmeyecek ve dikkatinizi açık tutacaktır.

·         Adayın uyuyamadığı zaman bir duş alması, kendine olumlu telkinlerde bulunması, dua etmesi, pozitif insanlarla duygularını paylaşması, sevdiği bir etkinlik yapması bu olumsuz durumu atlatmasına yardımcı olacaktır.

Kaygı ve Heyecan

·         Sınav günü kalkış saatinizi; kahvaltı, sınav hazırlığı ve sınav yerine ulaşım sürenize göre ayarlayın ki sınav kaygısına geç kalma telaşı da eklenmesin.

·         Kaygınız yüksekse ve sınav salonuna daha önce gitmediyseniz, gidip görmeniz ve mümkünse sıranıza oturmanız yararlı olacaktır.

·         Normal kaygı sağlıklı ve faydalıdır. Adayın bilmesi gereken bu sürecin normal olduğudur.

·         Bu heyecan, korkunç görülüp zihinde büyütülmediği sürece sınavdaki dikkati arttırmaya da yarar.

·         Sonucun kötü değil iyi olma ihtimaline odaklanmak, zihinde pozitif düşüncelere yer vermek, stresi azaltacaktır.

·         Kendinize olumlu telkinlerde bulunun: "Elimden geleni yaptım, bilgiler zihnimde, kapasitemi sınava yansıtabilirim; bu sınav bir son değil, güzel ve heyecanlı bir fırsat; heyecanlanmam normal, bu heyecan bana motivasyon ve odaklanma sunacak, heyecan sayesinde uykum gelmeyecek dikkatim canlı olacak; olumsuz düşüncelerin aklıma gelmesi normal, ben onları takip etmeyeceğim, sadece soruları çözmeyi düşüneceğim; Ben, ben olduğum için değerliyim, benim değerimi bir sınav ölçemez; başarabilirim, kendime inanıyorum, elimden geleni yapacağım..."

Anıl Karaman - Rehberlik ve Eğitim Uzmanı 


Merkez Duyuruları