2017 KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Kılavuzu Güncellendi!
17.03.2017

1-İşaretlemelerde nelere dikkat etmeliyim?

Sınavda adaylar cevaplarını, cevap kâğıdında ilgili alanlara işaretleyeceklerdir. Cevap kâğıdının kullanıldığı sınavlarda cevap kâğıdı yerine soru kitapçıklarına yapılan işaretler kesinlikle değerlendirilmeyecektir!

ÖABT sınav kitapçığı olarak uygulanacaktır. Adaylar cevaplarını soruların altında yer alan kutucuklara işaretleyeceklerdir.

27-28 Mayıs 2017 tarihlerinde yapılacak alan sınavları oturumlarında birden fazla testin uygulanacağı oturumlarda her test için ayrı bir soru kitapçığı ve cevap kâğıdı kullanılacaktır. Adaylar kendilerine verilen her soru kitapçığının “soru kitapçık numarasını” cevap kâğıdının ilgili alanına kodlayacaktır.

 

2-Oturumlar nasıl uygulanacak?

27 Mayıs 2017 tarihinde Sabah Oturumuna katılacak adaylar, saat 10.00’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara önce Kamu Yönetimi Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecek, bu test için verilen cevaplama süresi tamamlandıktan sonra Kamu Yönetimi Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı adaylardan toplanacak ve Uluslararası İlişkiler Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecektir. Bu test için verilen cevaplama süresi de tamamlandıktan sonra Uluslar arası İlişkiler Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı toplanacak ve son olarak Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecektir.

27 Mayıs 2017 tarihinde Öğleden Sonra Oturumuna katılacak adaylar, saat 14.30’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara önce Hukuk Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecek, bu test için verilen cevaplama süresi tamamlandıktan sonra Hukuk Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı adaylardan toplanacak ve İktisat Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecektir. Bu test için verilen cevaplama süresi de tamamlandıktan sonra İktisat Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı toplanacak ve son olarak Maliye Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecektir.

28 Mayıs 2017 tarihinde Sabah Oturumuna katılacak adaylar, saat 10.00’da sınava başlayacaklardır. Bu adaylara önce İşletme Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecek, bu test için verilen cevaplama süresi tamamlandıktan sonra İşletme Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı adaylardan toplanacak ve Muhasebe Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecektir. Bu test için verilen cevaplama süresi de tamamlandıktan sonra Muhasebe Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı toplanacak ve son olarak İstatistik Testinin soru kitapçığı ve cevap kâğıdı verilecektir.

 

3- Testlerin süreleri nasıldır?

Her test için tanınan cevaplama süresi, ilgili testin soru kitapçığı dağıtılıp salon başkanının “Sınav başlamıştır.” dediği andan itibaren hesaplanacaktır.

Bir test için tanınan süre bittiğinde ilgili teste ait soru kitapçıkları ve cevap kâğıtları toplanacaktır. Daha sonra bir sonraki teste ait soru kitapçıkları ve cevap kâğıtları adaylara dağıtılacaktır.

Bu soru kitapçığı-cevap kâğıdı toplama ve dağıtım işlemleri sırasında adayların sınav salonundan dışarı çıkmaları kesinlikle yasaktır. Sınav salonundan çıkan bir aday tekrar sınav salonuna alınmayacaktır.

Oturumlar ve testlerin süreleri aşağıdaki tablodaki gibidir:

                                                     2017 KPSS-A Oturumları (27-28 Mayıs 2017)

Cumartesi Sabah 10.00

Pazar Sabah 10.00

Kamu Yönetimi

40 soru (50 dk)

İşletme

40 soru (50 dk)

Uluslararası İlişkiler

40 soru (50 dk)

Muhasebe

40 soru (50 dk)

Çalışma Ekonomisi

40 soru (50 dk)

İstatistik

40 soru (60 dk)

Cumartesi Öğleden sonra 14.30

 

Hukuk

40 soru (50 dk)

İktisat

40 soru (50 dk)

Maliye

40 soru (50 dk)

 

4- Testlerin Kapsamlarındaki değişiklikler nelerdir?

Kamu yönetimi, Uluslararası İlişkiler ve Muhasebe testlerinin kapsamları değişmiştir.

Aşağıdaki linklerden testlerin yeni kapsamlarını inceleyebilirsiniz.

Kamu yönetimi için: https://goo.gl/LRTguV

Uluslararası İlişkiler ve Muhasebe için: https://goo.gl/OvXWMV

2017 KPSS Kılavuzunun en son güncel haline ulaşmak için tıklayınız:

http://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2017/KPSS/KILAVUZ16032017.pdf

 

 


Merkez Duyuruları